Cik izmaksā festivāla uzrīkošana?

Vasara nenoliedzami ir festivālu laiks un mums visiem taču patīk izklaidēties mūzikas ritmos un izbaudīt karsto sauli, silto ūdeni un vasaras atpūtu. Tieši tāpēc arī Latvijā vasarā katru gadu notiek desmitiem dažādu festivālu, kur populārākie no tiem pulcē pat vairākus desmitus tūkstošu cilvēku un apgroza vairākus miljonus Eiro. Bet ja jau te pie mums Latvijā ir tik daudz un dažādi koncerti, jeb festivāli, tad cik tad šāds prieks varētu izmaksāt un kā vispār notiek šādu festivālu rīkošana?

Pamatā jau viss notiek ļoti vienkārši un ir vajadzīgs savākt muzikantus, kad patīk cilvēkiem un piesaistīt daudz cilvēkus, kas tad pēc tam maksās par biļetēm un tādā veidā būs iespējams samaksāt naudu pašiem māksliniekiem par uzstāšanos, kā arī paši festivāla rīkotāji varēs samaksāt sev algas un vēl citus izdevumus. Tieši tā tad arī notiek festivālu rīkošana, bet viss šis process ir daudz daudz sarežģītāks un ilgāks nekā mums varētu likties. Padomājiet, kā pirmajā gadā, kad tiek rīkots kāds festivāls tas ir jāreklamē, jau laicīgi ir jāmaksā no savas naudas organizatoriem nauda šiem māksliniekiem un tikai tad, ja festivāls tiešām izdodas, tad būs iespējams šo visu naudu atgūt. Un visticamāk, ka pirmajos festivālu gados nāksies strādāt ar zaudējumiem, jo ir jāpaiet laikam, kamēr cilvēki sāk uzticēties jaunam pasākumam, jo, lai vai cik labs būtu mārketings, tomēr tikai ar laiku varēs iegūt pietiekoši lielu atpazīstamību, lai varētu sākt gūt peļņu. Un tieši tāpēc arī lielākā daļa festivālu savus pirmos gadus strādā ar zaudējumiem, bet kas ir vēl interesantāk, ka lielākā daļa festivālu tiek sākumā rīkoti ar kredītiem kuri pēc tam tad tiek atmaksāti no paša festivāla ienākumiem. Tas nozīmē, ka festivāla rīkotāji uzņemas ļoti lielu risku, jo šie kredīti, ko viņi saņem nav nekādi ĀTRIE interneta KREDĪTI, bet gan ir tiešām nopietnas naudas summas parasti vairāku desmitu vai pat simtu tūkstošu apmērā un tikai tad, ja festivālu tiešām apmeklē pietiekoši daudz cilvēku, tad ir iespējams šo naudu nopelnīt un atdot šos parādus. Bet, ja, piemēram, laika apstākļi ir slikti vai arī ir kādas citas problēmas, tad ir iespējas, ka nebūs tik daudz apmeklētāju un tas savukārt novedīs pie tā, ka netiks pārdotas pietiekoši daudz biļetes un būs mazāki ienākumi nekā plānots. Un tāpēc nebūs iespēja laikā atdot kredītu un pasākuma rīkotājiem būs no savas kabatas jāmaksā šie procenti par kredīta apkalpošanu un tā termiņa pagarināšanu.

Festivāla rīkošana parasti notiek jau labu laiku pirms īstā festivāla, jo ir jau laicīgi jāsāk domāt par visiem māksliniekiem, cietu, kur notiks festivāls, par ēdināšanas uzņēmumiem, par biļešu veidošanu, cilvēku piesaisti, tiesībsargājošo iestāžu iesaistīšanu, un naudas iekasēšanu un maksājumu veikšanu par dažnedažādākajām lietām. Festivālā ir jābūt labierīcībām, telšu vietām, žogam, biļešu kasēm, ēdieniem, dzērieniem un daudz un dažādām citām lietām kas tad arī nodrošina visu atpūtnieku labklājību un labi pavadītu laiku.